Students

15 Hot Cake Expensive Food Ingredients

58 total views
food ingredients

If you have ever wondered about the most expensive food ingredients in the world then this article is for you. We shall be taking a look at the 15 hot cake expensive food ingredients.

We all know caviar and saffron are among the priciest ingredients in the world, but what other delicacies do top chefs shell out for?

PAGE CONTENTS

1. White Alba Truffle

There’s the luxury black truffle you might have had grated over your buttered tagliatelle, and then there’s the trifola d’Alba Madonna, or white Alba truffle, which grows in Italy. The most expensive tuber told for $330,000US in 2007.

2. Beluga caviar

Siberian sturgeon caviar is one of the most expensive foods on the planet, prized for its salty, earthy taste.

Iranian Beluga caviar is officially the world’s most expensive – a kilo will set you back 20,000 pounds. If you’re up for a splurge, a 30g tin from The Truffle Man costs a whopping $157. The best way to taste it? Spoon a little onto your hand and eat at body temperature.

3. Caciocavallo Podolico

There are a few varieties of caciocavallo around, but it’s the Podolica, named for the free-range cows in comes from, is the priciest.

The cave-aged stretch-curd cheese has a tear-drop shape and tastes slightly similar to provolone. It sells for around $140 per kilogram.

4. Edible gold

For when you’re so flush, it’s not just enough to wear your bling, you need to eat it.

Typically found garnishing ridiculously priced ice-cream sundaes in American casinos (it’s a thing, really), you can buy a few grams for roughly $70.

5. Ethical foie gras

Ultra-rich and fatty, foie gras is typically made from force-fed goose liver. It’s ethically questionable, but there are growing alternatives.

In Spain, La Pateria de Sousa’s “ethical foie gras” goes for up to $700 per kilogram.

6. Gooseneck barnacles

From Galicia, gooseneck barnacles are insanely hard to harvest, with fisherman risking their lives to pick them off surf-smashed rocks. A good harvest can pull in more than $500 per kilogram.

7. Iranian pistachios

Bright green pistachios are prized for their sublte taste and good looks, but 1kg of the good ones can set you back up to $153. Overseas, Australian-grown macadamias are considered once of the most expensive nuts.

8. Jamon Iberico de Bellota

Got a spare $3,600? You too could purchase a leg of buttery, umami-rich jamon, made from acorn-fed Iberico pigs raised in western Spain.

9. Japanese Kobe beef

Intensely fat-rippled Miyazaki Wagyu beef is considered the best in Japan. In Las Vegas, one ounce (28 grams) grams goes for up to $33US, so a standard 200gm steak can costs as much as $240US.

10. Kopi luwak

The most expensive coffee in the world is passes through the digestive system of a civet (a cat-like creature) before it reaches your cup.

There are heaps of counterfeit versions on the market but expect to pay around $150US for 100 grams of beans to make a musky brew.

11. Matsutake mushrooms

Japan’s answer to black truffles, matsutake mushrooms have a spicy aroma and can be sold for as much as $2,000 per kilogram.

12. Saffron

Native to Greece, the prized stem of the crocus must be harvested by hand, but is now mainly harvested in Iran. Sydney spice merchant Herbie’s sells half a gram for $9.90.

13. Swiftlet nests

If you haven’t heard of swiftlets, you’ve probably heard of bird’s nest soup, the popular Chinese delicacy lauded as a cure-all. A bowl made with the white nests is a steal at $2000US, when you compare it to one made with the prized red swiftlet nests, which can fetch up to $10,000.

14. Aceto balsamic vinegar

Just like oils ain’t oils, all vinegars certainly aren’t equals either.

Traditional balsamic vinegar, made in Italy’s Modena region, will always carry a D.O.P. certifying that it is a legitimate product and be labeled as “Aceto Balsamico Tradizionale.” An aged 100ml bottle usually costs around $180 or upwards.

15. Vanilla beans

Beautifully fragrant vanilla flowers need to be individually pollinated, by hand, during a short space of time while the flower is open. The work is incredibly labor intensive, and a single A-grade Australian-grown bean can sell for $10 a pop.

Did you find this interesting?

Share this Post

About Us

What started as a mission to share educational news has grown into your daily go-to for educational resources for teachers, parents and students.